voxmedya.com
Yeni Başlayanlar için 19 Teknik SEO

Yeni başlayanlar için 19 teknik SEO kuralı

Teknik SEO müthiş bir alandır. Bunu heyecanlı kılan pek çok küçük nüanslar vardır ve uygulayıcıları mükemmel problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerine sahip olmakla yükümlüdürler.

Bu yazıda, bazı eğlenceli teknik SEO bilgiler açıklanmaktadır. Teknik SEO bilgilerinizi geliştirecek ve arama sonuçlarında web sitenizin sıralamasını daha iyi hale getirmenize yardımcı olacaktır.

19 Teknik SEO kuralı

1. Sayfa hızı ile ilgili hususlar

Çoğu, yükleme sürelerinin yavaş olmasını kullanıcılar için bir sıkıntı olarak görür ancak sonuçları bunun ötesine geçiyor.Sayfa hızı, uzun zamandır bir arama sıralaması faktörü olmuştur ve Google, mobil arama sıralamasında bir faktör olarak yakında mobil sayfa hızını kullanabileceğini bile söylüyor. (Kuşkusuz kitleniz daha hızlı sayfa yükleme sürelerini takdir edecektir.)

Birçoğu, site hızlarını ve iyileştirme önerileri analiz etmek için Google’ın PageSpeed Insights aracını kullandı.Mobil site performansını özellikle iyileştirmek isteyenler için Google’ın mobil odaklı yeni bir sayfa hızı aracı var.Bu araç, sayfa yükleme süresini kontrol eder, mobil sitenizi bir 3G bağlantısında test eder, mobil kullanılabilirliği ve daha fazlasını değerlendirecektir.

2. Robots.txt dosyaları büyük küçük harf duyarlıdır ve bir sitenin ana dizinine yerleştirilmelidir

Tanınması için dosyanın tümü küçük harflerle (robots.txt) adlandırılmalıdır.Ayrıca, tarayıcılar yalnızca bir robots.txt dosyası aradıklarında tek bir yere bakarlar sitenin ana dizinine. Orda bulamazlarsa, çoğu zaman böyle bir dosyanın olmadığını varsayarak taramaya devam edecekler.

3. Tarayıcılar her zaman sonsuz kaydırmaya erişemez

Tarayıcılar ona erişemezse, sayfa sıralamayabilir.

Siteniz için sonsuz kaydırma kullanırken, uzun bir kaydırmaya ek olarak sayfalandırılmış bir dizi sayfa olduğundan emin olun. Sonsuz kaydırma sayfasında replaceState / pushState uyguladığınızdan emin olun. Çoğu web geliştiricisinin farkında olmadığı, eğlenceli küçük bir optimizasyon bu nedenle, kodda rel = “next” ve rel = “prev” için sonsuz kaydırma kontrol etmeyi unutmayın.

4. Google, site haritanızın nasıl yapılandırıldığını önemsemez

XML olduğu sürece site haritanızı istediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz – kategori dökümü ve genel yapı size kalmıştır ve Google’ın sitenizi nasıl gezindiğini etkilemez.

5. Noarchive etiketi Google sıralamalarınıza zarar vermeyecektir

Bu etiket, Google’ın arama sonuçlarında bir sayfanın ön belleğe alınmış sürümünü göstermesini engelleyecek, ancak o sayfanın genel sıralamasını olumsuz olarak etkilemeyecektir.

6. Google, önce ana sayfanızı tarar

Bu kural değildir, ancak genellikle  Google ana sayfayı önce bulur. İstisna, sitenizdeki belirli bir sayfaya çok sayıda bağlantı olması durumunda olur.

7. Google dahili ve harici bağlantıları farklı şekilde puanlandırır

İçeriğinize veya web sitenize bir üçüncü taraf sitesinden gelen bir bağlantı, kendi sitenizdeki bir bağlantıdan farklı bir şekilde ağırlıklandırılır.

8. Tarama bütçenizi Google Search Console’da kontrol edebilirsiniz

Tarama bütçeniz, arama motorlarının belirli bir süre tarayabileceği ve taramak istediği sayfa sayısıdır. Seninkinin bir fikrini Search Console’dan alabilirsin. Buradan, gerekirse artırmayı deneyebilirsiniz.

Teknik SEO
Teknik SEO

9. SEO değeri olmayan sayfaları yasaklamak, tarama bütçenizi artıracaktır

SEO çalışmalarınız için gerekli olmayan sayfalar genellikle gizlilik politikaları, süresi dolan promosyonlar veya şartlar ve koşulları içerir.

Benim kuralım, sayfa sıralamaya yönelik değilse ve yüzde yüz benzersiz kaliteli içeriğe sahip değilse, onu engelleyin.

10. Site haritaları hakkında bilmeniz gereken çok şey var

  • XML site haritaları UTF-8 olarak kodlanmalıdır.
    URL’lerden oturum kimlikleri ekleyemezler.
  • Bunlar 50.000 URL’den az olmalı ve 50 MB’den büyük
  • olmamalıdır.
  • Birden çok site haritası gönderme yerine bir site haritası dizini dosyası önerilir.
  • Farklı medya türleri için farklı site haritaları kullanabilirsiniz:Video, Görüntüler ve Haberler.

11. Google’ın mobil tarayıcısından web sitenizin nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz

Google bir mobil ilk dizine geçtiğinde, sayfalarınızın mobil cihazlarda iyi performans göstermesini sağlamak her zamankinden daha önemli.

Sitenizde mobil cihazlarda kullanılabilirlik konusunda sorun yaşayabilecek belirli sayfaları bulmak için Google Konsolun Mobil Kullanılabilirlik raporunu kullanın. Mobil cihazlara uygun testi de deneyebilirsiniz.

12. 1. sayfa sonuçlarının yarısı şimdi HTTPS

Web sitesi güvenliği gittikçe önem kazanmaktadır. Güvenli sitelere verilen sıralama artışına ek olarak, Chrome, artık formları güvenli olmayan sitelerle karşılaştığında kullanıcılar için uyarılar yayınlıyor. Ve yöneticilerin şu güncellemelere tepki verdikleri görülüyor: Moz’a göre, arama sonuçlarının bir sayfasındaki web sitelerinin yarısından fazlası HTTPS’tir.

13. Sayfa yükleme süresini 2 ila 3 saniye arasında tutmaya çalışın

Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller iki ila üç saniyelik bir yükleme sürümü önerir (ancak daha uzun bir süre, sıralamalarınızı etkilemez).

14. Robots.txt yönergeleri web sitenizi Google’da sıralamasını durdurmaz (tamamen)

Robots.txt dosyanızdaki “İzin Verme” yönergesiyle ilgili çok fazla karışıklık var. Robots.txt dosyası yalnızca Google’a izin verilmeyen sayfaları / klasörleri / parametreleri taramamasını söyler, ancak bu, bu sayfaların dizine eklenmeyeceği anlamına gelmez. Google’ın Search Console Yardım dokümanlarından:

Robots.txt dosyasını, web sayfalarınızı Google Arama sonuçlarından gizlemek için bir araç olarak kullanmamalısınız. Bunun nedeni, diğer sayfaların sayfanıza işaret edebilmesidir ve sayfanız bu şekilde dizine eklenebilir ve robots.txt dosyasından kaçınılabilir. Sayfanızı arama sonuçlarından engellemek istiyorsanız, parola koruması veya noindex etiketleri veya yönergeleri gibi başka bir yöntem kullanın.

15. Yeni alanlardan ana alanınıza kanonik ekleyebilirsiniz

Bu, pazarlama materyalleri ve diğer yerlerde yeni bir alan adı kullanırken eski alan adının değerini korumanıza izin verir.

16. Google, yönlendirmeleri en az bir yıl boyunca tutmanızı önerir

Google’ın bir sitenin taşındığını fark etmesi aylar sürebilir, çünkü Google temsilcisi John Mueller, 301 yönlendirmesini en az bir yıl canlı ve yerinde tutmayı önerdi.

Şahsen, önemli sayfalar için – sıralamalar, bağlantılar ve başka bir önemli sayfaya yönlendirme yapan iyi bir otorite olan bir sayfa – Yönlendirmelerden asla kurtulmamanızı öneririm.

17. Google’da arama kutunuzu kontrol edebilirsiniz

Google, bazen girişinizle birlikte bir arama kutusu ekleyebilir. Bu arama kutusu Google Arama’yı destekliyor ve kullanıcılara sitenizde alakalı içeriği göstermek için çalışıyor.

Teknik SEO
Teknik SEO

İsterseniz, bu arama kutusunu kendi arama motorunuzla güçlendirmeyi seçebilir veya mobil uygulamanızdan sonuçlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca, nositelinkssearchbox meta etiketi kullanarak Google’da arama kutusunu devre dışı bırakabilirsiniz.

18. Aramadaki çeviriyi engellemek için ‘çevir çevir’ etiketini etkinleştirebilirsiniz

“Notranslate” meta etiketi Google’a, Google aramasının farklı dil sürümleri için bu sayfa için bir çeviri sağlamaması gerektiğini bildirir. Google’ın içeriğinizi düzgün bir şekilde tercüme etme yeteneğinden şüphe ediyorsanız, bu iyi bir seçenektir.

19. Uygulamanızı Firebase app indeksleme ile Google Arama’ya alabilirsiniz

Henüz dizine eklememiş bir uygulamanız varsa, şimdi zamanın. Firebase uygulama indeksleme aracını kullanarak, uygulamanızı kuran biri ilgili bir anahtar kelimeyi aradığında görünecek şekilde uygulamanın sonuçlarını etkinleştirebilirsiniz.

Google’ın SEO performansınızı artıracak ‘En iyi 5 SEO aracı‘ yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment