voxmedya.com
Wordpress için Yerel SEO

WordPress için yerel SEO

Local SEO for WordPress: How to Improve Your Local Search Rankings
Local SEO for WordPress: How to Improve Your Local Search Rankings

WordPress, dünyanın en esnek açık kaynak İçerik Yönetim Sistemlerinden (CMS) (Content Manegement System) biridir.

Zengin işlevselliği, engellerin az olması ve rakipsiz fiyat etiketi (bedava değil, öyle değil mi?), hepsi web’in en popüler CMS’ si olarak meteorik yükselişe neden oldu.

Dolayısıyla WordPress’in 47 milyondan fazla indirilmesi veya tüm web sitelerinin yüzde 28,8’ine yetki vermesi hiç de şaşırtıcı değil.

WordPress, SEO olmayan kişilerin bile bazı basit optimizasyon tekniklerini kolayca uygulayabilecekleri noktaya kadar SEO dostu. Bu, SEO iyileştirmelerini sağlayacak bütçeye sahip olmayan küçük yerel işletmeler için mükemmel bir haber, ancak yine de yerel arama konusunda daha iyi bir sıralama yapmak istiyorsanız bu yazıyı okuyun.

Bu yazıda, size WordPress sitenizin yerel arama sıralamasını yükseltmek için yapabileceğiniz yedi basit SEO iyileştirme göstereceğim.

1. İçeriğinizi optimize edin

İçerik tavsiyeleriniz, web sitenizdeki en önemli öğelerdir. Harika bir site yapısı, şimşek hızlı yükleme süreleri ve tonlarca güvenlik önlemi içeriğiniz eşit değilse size yardımcı olmayacaktır.

Böylece, içeriğinizi optimize etmeyi düşünmeden önce, kitlenizin değerli bulduğu bir şeyle başlamanız gerekir.

Bunu yapmak için, kitlenizin zayıf noktalarını anlamanız ve ürünlerinizin sorunlarını nasıl çözdüğünü bilmeniz gerekecek. Bunu anladıktan sonra, çözümlerinizi, videolardan blog yazılarına, enformografik bilgilere, daha fazla bilgi için geri gelmelerine engel olan her türlü cazip içeriğe dönüştürebilirsiniz.

Harika içeriğe sahip olduğunuzda, bir sonraki adım biraz korkutucu görünebilir: sayfa içi optimizasyon. Neyse ki, Yoast SEO eklentisi gibi bazı temel araçların yardımına başvurabiliriz.

Normalde, her açılış sayfası için 20 farklı SEO faktörünü düşünmeniz gerekirken Yoast SEO, sayfanızın optimizasyonunu izlemenize ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemenize yardımcı olacak bir renk kodlu puanı her sayfaya vererek işinizi basitleştirir.

Yoast SEO da kelime sayısı ve anahtar kelime olayları gibi bazı önemli sayfa faktörlerine dikkat çekiyor.

2. Bağlantı profilinizi inceleyin

Yakın tarihli araştırmalardan, yerelleştirilmiş organik sıralamaya gelindiğinde bağlantılar hala en önemli  sıralama işaretidir.

Sitenize bağlanan alan adları, geri bağlantınızın kalitesi ve bağlantı bağlama metninizin optimizasyonu, yerel sıralamanızla tamamen ilişkilidir.

İyi organik bağlantı kurma zaman alır, ancak şu şekilde başlayabileceğiniz birkaç basit adım var:

Kalite üzerine odaklanın

Sitenize bağlanan alan adları, IP’ler ve C-blokları önemlidir, ancak bir sektör liderinden bir yüksek kaliteli geri dönüş, düzinelerce alakasız, düşük kaliteli bağlantıya kıyasla çok daha fazladır. Düşük kaliteli bağlantıları bulmak ve ortadan kaldırmak için bağlantı izleme yazılımını kullanın.

Bozuk bağlantıları bulun ve onarın

Bozuk linkleri tanımlamak ve düzeltmek için Broken Link Checker gibi bir eklenti kullanın. Bu eklenti, yayınları, sayfaları ve bozuk bağlantılar hakkındaki yorumları bile kontrol eder.

Metni optimize edin

Şehrin adını da ekleyerek, yerel arama için bağlama metninizin bazılarını optimize edin. Aşırı optimize edilmemeye (örneğin, tüm metninizi değiştirme, çok fazla eşleşme değiştirme vb.) dikkat edin. İyileştirilmiş metinler için ideal bir yüzde yoktur, bu nedenle, işinizde genel olarak neyin kabul edildiğini bulmak için rakip analizi yapın.

Potansiyel bağlantı kurma fırsatlarını bulmak için rekabetçi bir analiz aracı kullanın; endüstrinizdeki rakiplerinize bağlanan ancak sizinle bağlantılı olmayan siteler gibi.

3. Web sitenizi hızlandırın

Kaplumbağa, çocuk hikayelerinde tavşanı yenebilir, ancak SEO dünyasında da aynı şeyi söyleyemezsiniz.

ite hızı, Google’ın en önemli “teknik” sıralama faktörlerinden biri olmayı sürdürüyor ve rakiplerinizi yerel aramada yenmek istiyorsanız, sitenizin olabildiğince hızlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Olası teknikler şunları içerir:

Büyük resimleri sıkıştırın

Yavaş web siteleri söz konusu olduğunda büyük resim dosyaları suçlu. Resimlerinizi sıkıştırmak ve optimize etmek için WP Smush gibi bir eklenti kullanın.

WordPress temasını temizleyin

Eskimiş sayfa öğelerinden kurtulun (ör. Gereksiz veri tabanı çağrıları, işlevler, JavaScript vb.). Eski temaları sildiğinizden emin olun – bilgisayar korsanları sitenize sızmak için bunları kullanabilir.

Sunucu yükünü önbellek eklentisi ile azalt

Önbellek  ekleri, sunucu yük sürelerini önemli ölçüde azaltan dinamik sayfaların HTML sürümlerini oluşturur. WP Super Cache ve W3 Total Cache gibi ücretsiz seçenekler ve WP Rocket gibi ücretli seçenekler de dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken birkaç seçenek var.

Eklenti delisi olmayın

Pratik olarak herhangi bir işlev için bir eklenti bulabilirsiniz, ancak sitenize gerçek değer sağlayan önemli eklentilere sadık kalmaya çalışın. Çok fazla eklenti sitenizi yavaşlatacaktır.

Alternatif olarak, web sitesi denetleme yazılımına yatırım yaparak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Kaliteli ürünler, sayfanızdaki hız faktörlerini sizin yerinize analiz eder ve sitenizi hızlandırmanın yollarını önerecektir.

4. Mobil cihazlar için optimize edin

Potansiyel müşterilerinizden birçoğu mobil yoluyla yerel işletmeleri arıyor. Bu, Google’ın yakında mobil siteleri masaüstü kullanıcılarıyla tercihli olarak dizine ekleyeceği gerçeğiyle birlikte, mobil optimizasyonun her zamankinden daha önemli olduğu anlamına geliyor.

Mobil sitenizi iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, sayfa hızı ve resim sıkıştırması üzerine odaklanmaktır, ancak burada birkaç başka ipucu ve püf noktası bulunmaktadır:

Duyarlı temayı kullanın

En azından WordPress temanızın yanıt verici olduğundan ve içeriğinize tüm mobil cihazlara uyduğundan emin olmanız gerekir.

Mobil ziyaretçiler için özel tasarım

Sunucu düzeyinde farklı cihazları algılamak ve mobil ziyaretçileriniz için özel deneyimler oluşturmak için dahili wp_is_mobile () işlevini kullanın.

Bir mobil uygulama başlatın

Akıllı İncelemeler araştırmasına göre, mobil medya zamanının yüzde 89’u uygulamalarda harcanmaktadır. Mobil kullanıcılar, kendilerine en sevdikleri markalarla etkileşim kurmak için kapsamlı bir yol sağlayan uygulamalar ister.

Hızlandırılmış mobil sayfalar oluşturun

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış inanılmaz hızlı sayfalardır. WordPress, kullanıcılar mobil cihazlardan arama yaparken SERP’nin üst kısmında listelenen AMP sayfalarını oluşturmak için kullanabileceğiniz varsayılan bir AMP eklentisiyle birlikte gelir.

5. Google My Business’ı WordPress Sitenize entegre edin

Google My Business, yerel sıralamayla ilgili bir dizi kilit faktörü birlikte paketler. Fiziksel yakınlık, kullanıcı incelemeleri ve işletme açıklaması ve kategori gibi sinyallerin hepsi SERP’lerdeki konumunuzu etkiler.

GMB sayfanızı talep ettikten sonra, WordPress sitenizi profilinize eklediğinizden ve operasyon saatleriniz ve işletmenizin açıklaması gibi diğer önemli bilgileri eklediğinizden emin olun. Ardından, fotoğraflar, iş haritası ve müşteri yorumları gibi anahtar sıralamasındaki sinyalleri GMB sayfanızdan web sitenize aktarmanıza olanak tanıyan eklentiler ve aletler arayın.

GMB incelemenizi, WordPress sitenize (Google Rehber Yorumlar eklentisi gibi) eklemenize izin veren bir eklenti de kurmalısınız. Bunlar, işletmenizdeki tüketici güveni artırmaya yardımcı olur!

Web sitenize bir eklenti veya widget vasıtasıyla zor iş haritası koymayı düşünebilirsiniz. Google Haritalar Oluşturucu, müşterilerinizin sizi bulmasına yardımcı olacak bir örnektir.

6. Yapılandırılmış verileri sayfalarınıza ekleyin

İncelemeler, yıldız derecelendirmeleri ve sağlam açıklamalar da dahil olmak üzere bazı yerel işletme listelerinin neden bu kadar zengin gözüktüğünü merak ettiniz mi?

Aradaki fark yapılandırılmış verilerdir.

Schema gibi eklentileri kullanarak, Google’a işletmeniz hakkında ek bilgi verebilirsiniz. Bu, müşterilerinize, çalışma saatleri, fiyat aralığı ve fiziksel konum gibi yararlı çerezler dahil sizi SERP’lerde bulurken daha fazla ayrıntı verecektir.

Açıklamalar, web sıralamanızı temelde iyileştirmese de, daha fazla bilgi dahil olmak üzere, daha yüksek tıklama oranları teşvik eder; TO, Google’daki ve diğer arama motorlarındaki sıralamayı etkileyebilir.

7. Yer anahtar kelimeleri URL’lerinize ekleyin

Genel olarak, URL yapısı sayfanızın sıralamasını yapma becerisinde küçük bir rol oynamaktadır.

Ancak, yerel arama söz konusu olduğunda, URL’nizdeki konum anahtar kelimeleri de dahil olmak üzere kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Farklı lokasyonları hedefleyen birden fazla açılış sayfanız varsa ve müşterilerinize doğru yerde olduklarını garanti etmek istiyorsanız bu özellikle doğrudur.

WordPress’in önceki sürümleri, URL’lerinize geldiğinde çok fazla esneklik sağlamadı. Bunların hepsi de “çirkin kalıcı bağlantılar” idi, bu da şöyle bir şeydi: http://mydomain.com/?p=1354.

Bununla birlikte, WordPress’in en yeni sürümleri, gönderilerinizin tarih ve adını içeren “güzel kalıcı bağlantılar” için varsayılanıdır. Bunlar şöyle görünebilir: http://mydomain.com/2016/02/28/sample-post/.

URL ayarlarınızı, Ayarlar> Permalinks’e giderek WordPress Yönetici panelinizden ayarlayabilirsiniz. Buradan, açılış sayfası URL’lerinize bir yer eklemek için Özel Yapı’yı tıklayabilirsiniz.

Sonuç

SEO oyununuzu daha da ileri götürmek ister misiniz? WordPress sitenizi el ile robots.txt dosyaları oluşturarak, XML site haritaları oluşturarak, site yapınızı optimize ederek ve daha fazlasını yaparak önerdiğimden çok daha fazla iyileştirme yapabilirsiniz.

SEO ile alakalı bir diğer içerik:

Unutulmuş 5 basit SEO stratejileri

 

 

 

 

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment