voxmedya.com
WhatsApp Görüntülü konuşma Güncelleme

WhatsApp Görüntülü Konuşma Güncellemesi Duyurdu

WhatsApp yeni yapacağı güncelleme hakkında ön bilgi verdi. Yakın zamanda gelecek olan WhatsApp görüntülü konuşma güncellemesi neler değiştirecek? Rakipleri ile olan yarışta geri mi kaldı? Yapılacak olan güncelleme ile bu yarışa dahil olabilecek mi?

Coronavirus sebebi ile toplantılar durduruldu. Toplantılar online yapılmaya başlandı. Arkadaş ortamları dağıldı. Arkadaş ortamları görüntülü konuşma gruplarına dönüştü. Virüsün sebep olduğu yasaklar bazı uygulamaların bu dönemde kullanıcı sayılarını artırdı. Daha çok sosyal anlamda kısıtlandığımız için bu kısıtlamayı gidermek adına görüntülü toplu konuşmaya ihtiyaç duyduk. Genelde iş ortamında kullanılan uygulamalar bu dönemde tercih sebebi oldu ve iş dışında kullanan kullanıcı sayısı arttı.

Zoom ve Microsoft Teams görüntülü konuşma uygulamsı

Zoom, Microsoft Teams Kullanıcı Sayısını Arttırdı

Son dönemde güvenlik açıkları ile gündeme gelen Zoom. Bu dönemde günlük kullanıcı sayısını 10 milyondan 200 milyon kullanıcıya çıkardı. Zoom artık sadece iş için kullanılmıyor. Eğitim, spor, aile ve arkadaşlar ile iletişim kurmak  için de kullanılıyor. Kullanıcı sayısını arttıran diğer uygulama ise Microsoft Teams oldu. 

WhatsApp Görüntülü Konuşma

WhatsApp Yarışta Geri Mi Kaldı? Görüntülü Konuşma Güncellemesi Sonucu Ne Değişti?

Dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan mesajlaşma uygulaması WhatsApp. Bu dönemde grup video görüşmeleri için tercih edilmeyen uygulama haline geldi. Bunun bazı sebepleri var. WhatsApp görüntülü konuşmada 4 kişilik gruptan daha fazlasına izin vermiyor. İnsanların evlerinde bilgisayarlarının başında olduğunu biliyoruz. Sosyal hayatın kısıtlanması ile birlikte daha fazla kişi ile aynı anda konuşma ihtiyacı artıyor. Bu kısıtlama WhatsApp uygulamasını yarışta geri bıraktı.

Zoom ücretsiz bir şekilde 100 kişilik bir toplu konuşmaya 45 dakika sınırı ile hizmet veriyor. Microsoft Teams ise 20 kişiye kadar toplu konuşmaya izin veriyor.

WhatsApp bu dezavantajların farkında. WhatsApp güncellemesi sonucu 8 kişinin aynı anda görüntülü konuşması sağlanacak. İlk olarak bir beta sürümde bu özelliği deneyecekler. 

Sosyal medya ve teknoloji hakkında yazdığımız yazıları okuyup geri dönüşler sağlarsanız kendimizi geliştirip sizlere daha iyi hizmetler sunabiliriz.

Tunahan Aydın

Add comment