voxmedya.com

Twitter Kartlarının SEO’daki Yeri ve Önemi Nedir?

Arama motoru optimizasyonu oldukça geniş bir kavram olmakla beraber 3. Parti uygulamalar da bu duruma kayıtsız kalmayıp arama sonuçlarında üst sıralarda konumlandırılmak için bu alanda çalışmalar yapıp imkanlar sunmakta ve kullanıcılarına ne şekilde hareket edecekleri hakkında bilgilendirmeler yapmaktadırlar.

Bu hafta biz de bu konu üzerinde bir makaleden esinlenerek branding ve yerel SEO açısından Twitter Kart kullanımını araştırdık.


Arama motoru optimizasyonunda birçok parametre kullanarak sonuç sayfalarında üst sıralarda konumlandırılmak için gerekli optimizasyonları yapıyoruz. Bunlardan structured data (yapılandırılmış veri), zengin arama sonuçları ve zero position için kullandığımız bir yöntemdir.

Yapılandırılmış veriyi kullanmak için daha önceden bir protokole bağlanmış şekilde veriyi işaretlememiz gerekmektedir.

Structured data, veri işaretleme ve schema.org ile ilgili detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Şimdi bu işaretlemeye benzer işlemin Twitter özelinde nasıl olduğunu inceleyelim.

Twitter Kartları Nedir?

Twitter kartları ile web sitenize trafik çekmenize yardımcı olması açısından Tweet’lere fotoğraf, video ve diğer medya türlerini ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken az önce yukarıda bahsettiğimiz veri işaretlemeye benzer bir işaretleme yapmaktır.

Kaç Tür Kart Bulunmaktadır?

Twitter’ın developer platformuna göre toplamda 4 adet Twitter kartı bulunmaktadır. Bunlar;

1 – Summary Card (Özet Kartı): Tweet’in metni ile büyük resim içeren ve resme tıkladığınızda istediğiniz bir linke yönlendiren bir karttır.

Twitter Özet Kartı
Twitter Özet Kartı

2 – Summary Card with Large Image (Büyük Resimli Özet Kartı): Bir önceki kart türünün neredeyse aynısı olup daha belirgin resimli halidir.

3 – App Card (Uygulama kartı): Tweet içerisinde işaretleme aralığıyla doğrudan uygulamaya yönlendiren bir kart türüdür. Bu kart ile uygulamanız hakkında ufak bir açıklama yapabilir, derecelendirme ve fiyat gibi özellikleri kullanıcılara sunabilirsiniz.

Twitter Uygulama Kartı
Twitter Uygulama Kartı

4 – Player Card: Bu kart türü ile tweet’lerinize video veya ses oynatıcılarını birkaç HTML meta etiketi kullanarak ekleyebilirsiniz.

Twitter Kartları İçin Nasıl İşaretleme Yapılır?

Peki, gelin şimdi bu kartları oluşturmak için hangi adımları uygulamamız gerekir sırasıyla inceleyelim.

#1 – Kullanmak istediğiniz kart türünü seçin.

#2 – Daha sonra meta etiketlerini ekleyin. Bu işaretlemeleri yapmak için doğru meta etiketlerini bulmalısınız. Tüm meta etiketlerinin bulunduğu listeye buradan ulaşabilirsiniz.

#3 – Oluşturduğunuz bu kartın çalışıyor olduğunu kontrol etmek için validator tool (onaylama aracı) üzerinden kontrol edin. Eğer bir oynatıcı kartı üzerinde çalışıyorsanız, oynatılacak medyanın beyaz listede olduğunun onayını alın.

Twitter Onaylama Aracı
Twitter Onaylama Aracı

#4 – Son olarak onaylama aracı üzerinden test edip beyaz liste onayı aldıysanız (gerekli ise), oluşturduğunuz bu Tweet’i gönderin ve daha sonra nasıl göründüğünü kontrol edin.

Bütün işlem bundan ibaret, bu adımları izleyip test ettiğiniz takdirde sizde Tweet’lerinizin daha zengin görünmesini sağlayabilirsiniz.

Twitter kartları hakkında daha detaylı bilgi için Twitter Geliştirici Platformu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Twitter Kartlarının SEO Açısından Kullanımı

Twitter kartlarına geçmeden önce benzer şekilde bu işlemin Facebook’ta da olduğunu ve çeşitli arayüzlerle arama sonuçlarında daha ilgi çekici görünmesini sağlayan semantik (OpenGraph) protokolüne göz atabilirsiniz.

Veri işaretlemeyi daha önce duymamış veya arama sonuçlarını zenginleştirmemiş olanlar için özellikle de küçük çaplı organizasyonlarda bu gibi bazı ufak düzenlemeler hayat kurtarıcı olabilir.

Twitter Kartları Protokolü, daha fazla içeriğin tweet’lerde gözükmesini sağlayan ve bağlantılar içeren tweet’leri kullanmanıza izin verir. Bu da işaretlemesini yaptığınız tweet’lerin arama sonuçlarında gözükmesine imkan sağlamaktadır.

Verdiğiniz hizmet ile dijital pazarlama sektöründe yer alıyorsanız, ki bu yazıyı okuduğunuza göre yüksek ihtimal öyledir, Twitter platformunu güncel gelişmeler, sektörel haberler ve bir web sitesi sahibi iseniz, içeriklerinizi yayınlamak için kullanıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden yaptığınız paylaşımlar için bu adımları uygulamak içerikleriniz için oldukça faydalı olacaktır. Fakat aktif olan bir kullanıcı değilseniz eğer, bu işlemden yüksek ölçüde faydalanacağınızı söyleyemem.

Örnek bir Tweet kartı;

Tweet Kartı Örneği
Tweet Kartı Örneği

Arama yaptığınızda arama motoru sonuç sayfalarında bazı tweet’lerin indekslendiğine şahit olmuşsunuzdur.

İşte bu gibi durumlarda Tweet kartlarının faydalarını görmeye başlarsınız. Yaptığınız işaretlemeler sonucunda, alınan retweet’ler ve AuthorRank (Yazar sıralaması) açısından yüksek olan bir tweet’se, Tweet kartları burada sıralamanızı artırmanız açısından etkileyici olabilir. Özellikle yaptığınız bu geliştirme Twitter durum sayfalarında daha ilgi çekici ve etkileyici görünecektir.

AuthorRank, yazar sıralaması hakkında detaylı bilgiye Yiğit Konur’un yazmış olduğu bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Yerel aramalar açısından, indekslenen bazı tweet sayfaları yerel sinyaller taşıyabilir. Burada alınan etkileşim de yerel bazlı optimizasyonlar açısından bir sinyal olarak algılandığı takdirde arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) sıralamanıza da olumlu sinyaller gönderecektir.

Daha kolay bir yolu yok mu?

Twitter kartları için çok iş var uğraşamam diyorsanız, Joost de Valk’un Yoast SEO aracı, kullanımı kolaylığı ve kod tarafında anlamakta zorluk çekenler için oldukça işe yarar olacaktır.


Özetle, SEO dünyası çok geniş, her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Ufak SEO parametrelerinden büyük optimizasyonlara kadar bir çok geliştirme her geçen gün değişiyor. Bunlarla eş-zamanlı ilerlemek bizi hem güncel tutacak hem de her geçen gün tecrübelerimizi artıracaktır.

Emre Kahraman

As a digital enthusiast, I would like to develop myself in a T-shape way, to become an expert in Growth, and to have quality knowledge and operational capability in SEO and Analytics.

Add comment