voxmedya.com
Kripto para, kripto para yasaklamaları

Twitter, Google ve Facebook kripto para reklamlarını yasakladı

Twitter bugün, kripto para birimi satışı ve ilk dijital para arzı (Initial Coin Offering-ICO) ile ilgili özel reklamların da yasaklanacağını doğruladı. Daha önce Mart ayında artık bitcoin gibi kripto paralarla ilgili reklamlar göstermeyeceğini duyuran dünyanın en büyük çevrimiçi reklam şirketi olan Google’a katılmaktadır. Bu hareket, bu tür reklamların artık yayınlanmasına izin vermeyen Çinli web devleri Alibaba, Baidu ve Tencent’e uyarak Facebook’un Ocak ayından itibaren kripto para birimi ve ICO reklamları yasağını izlemiştir.

Bu, sanal para birimleri için pazar yeri ve borsa olarak hizmet veren CoinBase veya Gemini gibi şirketler ve bir ICO’yu tanıtan veya belirli bir kripto para biriminin satın alınmasını teşvik eden reklamverenlerin, dünyanın dijital reklam pazarının yüzde 70’inin dışında kalacakları anlamına gelmektedir.

Peki, şu anda toplamda 310 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan kripto para birimleri nerede reklam verebilir?

Dijital reklam gelirine göre en büyük platformlar:

GRAFİK

Gri: Kripto Para Birimi Reklamlarına İzin verenler
Sarı: Kripto Para Birimi Reklemalarını Yasaklayanlar
Kripto para
Kripto para

Arama motoru Bing’in sahibi olan Microsoft, kripto para birimi reklamlarına izin veren en büyük reklam platformudur. Şirket geçen yıl reklam gelirlerinde 6,97 milyar dolarlık bir paya sahip oldu.

Microsoft sözcüsü, “Politikalarımızı sürekli olarak gözden geçirmektyeyiz ve bu yeni modelin sürekli izlenmesi, kullanıcılarımızın, ortaklarımızın ve ağımızın çıkarlarını en iyi şekilde karşılayacak değişikliklere yol açabilir” dedi. “Bu bağlamda, şu anda kripto para birimi reklamcılığı konusundaki konumumuzu değerlendiriyoruz.”

Ancak Microsoft’a ait LinkedIn, gizlilik politikasında “sanal para satışı” ile ilgili reklamları yasakladığını bildiriyor. eMarketer tahminlerine göre, LinkedIn, bu yıl Microsoft’un reklam gelirlerinin yüzde 20’sinden daha azından sorumlu oacağı görülmektedir. Snap de, hala kripto para birimi reklamlarını da gösteriyor. Snap, yüzde 72’lik bir artış ile reklamlardan yaklaşık 277 milyon dolar elde etti. Tabiki, her zaman olduğu gibi, istisnalar vardır.

Twitter yalnızca büyük borsalarda listelenen halka açık şirketler tarafından sağlanan borsalar ve cüzdanlar için kripto para birimi reklamlarına izin verecek – Square gibi. Kripto para birimi fanı olan Jack Dorsey’in hem Twitter hem de Square’in CEO’su olduğunuda not etmekted fayda var.

Snap, kripto para birimi reklamlarına izin verirken, kripta para birimi ICO’ları için hazırlanan reklamları yasaklamaktadır. Kripto yatırım tavsiyesi için son bir reklam örneği aşağıda verilmiştir:

Facebook, “finansal ürünler ve hizmetler” ve ICO reklamlarını yasaklamış olsa da, kripto para brimi pazarlama platformu olan Bitzumi’de bir bir hisse senedi teklifi için aşağıdaki gibi sektörle ilgili reklamlara izin veriyor. Facebook’a göre bu reklam, Bitzumi’nin kripto alışverişi için yapılmış olsaydı yasaklanmış olacaktı.

AOL ve Yahoo’yu altında barındıran Verizon’a ait şemsiye şirket olan Oath, Recode internet sayfasına yaptığı açıklamada ICO’lar veya “belirli para birimleri” reklamlarına izin vermediğini söyledi. “Ayrıca, bir Oath sözcüsü, insanları küçük yatırımlarla çabuk zengin yaptıkları yönünde tanımlayan ya da yanıltan reklamlara da izin vermediklerini belirtti.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment