voxmedya.com
Google-algorithm

Googla Panda, Penguin ve Hummingbird hakkında herşey

Google arama sıralamalarını etkileyen birden çok algoritmaya sahiptir.

Google Panda, içeriğin kalitesine özgü bir algoritmadır.

Google Penguin, bağlantıların kalitesine özeldir.

Hummingbird, Google’ın sesli arama sorgularını doğru bir şekilde ele almak için vardır.

Google Panda

Google Panda
Google Panda

Google Panda, arama sonuçlarında siteleri sıralarken sitenin içeriğinin kalitesini dikkate alır.

Daha düşük kaliteli içeriğe sahip siteler muhtemelen Panda tarafından olumsuz olarak etkilenir.

Sonuç olarak, Panda, arama sonuçlarında daha yüksek kaliteli içeriklere neden olur. Daha yüksek kaliteli içerik genellikle daha yüksek sıralamayla ödüllendirilirken, düşük kaliteli içerik düşer.

Panda ilk piyasaya sürüldüğünde, Google’ın özellikle içerik çiftliklerine odaklanma yolunu bulduğu anlaşıldı. Arama sonuçlarında düşük kaliteye sahip olma eğilimi gösteren içerikler büyük bir sorun haline geldiler.

Bu tip siteler, az bilgi veya araştırma içeren konularda hızlıca düşük kaliteli içerik yayınlıyordu.

Google, artık temel algoritmanın bir parçası olarak Panda’yı geliştirdi.

Önceden, bilinen bir Panda güncelleme tarihi vardı. Bu, bir sitenin ne zaman vurulduğunu veya Panda’dan ne zaman kurtarıldığını daha kolay tanımamızı sağladı.

Google Penguin

Google Penguin
Google Penguin

İkinci büyük Google algoritması Penguen.

Penguen sadece bağlantı kalitesiyle ilgilenir.

Düşük kaliteli dizinler, blog, spam veya bağlantı rozetleri ve Infographics gibi yerlerden bağlantı satın almış veya düşük kaliteli bağlantılar elde etmiş site yöneticileri, sitelerinin arama terimleri için sıralamasını bulamaz.

Artık SEO ajansları SEO çalışmaları için 8-10 ay gibi bir süre gerekiyor söylemlerinden kaçınması gerekmektedir. Çünkü bu algoritma ile değişimler 2-3 haftada dahi gözlemlenebilecektir.

Bu nedenle site sahipleri, işe alımdan önce her zaman bir SEO danışmanı veya SEO ajansı araştırması yapmalıdır.

Spam içerikler ile savaşmak için geliştirilmiş Google Penguin algoritması uzunca bir zaman sonra Google Webmaster Central Blog’da yapılan duyuruya göre yeniden güncellendi.

Bu anlamda sitenizin iç ve dış dünyayla olan bağlantılarında herhangi bir sorun olup olmadığından emin olana kadar incelemeler yapmanızı tavsiye ederiz.

Spam içeriğin aksine özgün, güncel, rekabetçi ve etkili içerikler yayınlayan siteler bunların olumlu karşılıklarını fazlasıyla görmeye devam edecekler.

Google Hummingbird

Google Hummingbird
Google Hummingbird

Google Hummingbird, ana Google arama algoritmasının bir parçasıdır ve 2001’den bu yana Google algoritmalarındaki en büyük değişikliktir.

Hummingbird hakkında farklı olan şey, bunun özel olarak bir spam hedefleme algoritması olmaması, bunun yerine belirli sorgular için en iyi sonuçları sunmayı sağlamak için bir algoritma olmasıdır.

Hummingbird, arama sorgularını daha iyi anlayabilmek, özellikle de sesli aramanın yükselmesiyle ilgili.

Hummingbird’ün, araştırmacıya iyi okunan yüksek kaliteli içerik sağlayan siteleri gösterdiğine ve kişinin sorduğu sorulara, ima edilmiş olsun ya da olmasın, yanıtlar verdiğine inanılmaktadır.

Hummingbird, RankBrain’in bu tür sorgulara nasıl yardımcı olduğuna benzer şekilde uzun kuyruklu arama sorgularını da etkiler.

Google, daha uzun sorgular için yüksek kaliteli sonuçlar sağlamak istiyor.

Örneğin, bir şirketle ilgili belirli bir soruyu şirketin ana sayfasına göndermek yerine, Google, söz konusu konu veya konuyla ilgili olarak sitede dahili bir sayfa sunmaya çalışacaktır.

Sesli aramada gördüklerimiz ve arama yapanların mobil cihazlara yönelttiği sorgular gibi daha uzun arama sorguları, genellikle bir sohbet aramasıyla vurgulanır.

Konuşma amaçlı arama için optimizasyon, göründüğünden daha kolaydır.

RankBrain gibi, Hummingbird duyurulmadan önce bir süre serbest bırakılmıştı ve SEO endüstrisindeki çoğu insan sıralamalarla ilgili farklı bir şey fark etmedi.

Hummingbird’ün Google tarafından ne sıklıkla güncellendiği veya değiştirildiği bilinmemektedir.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment