voxmedya.com

Etkili içerik için 7 basit öneri

         Etkileşimi sürdürebilmenin ve her zamanki kayıt işleminizi organize etmenin en iyi yolu etkileşimli içerik kullanmaktır. Etkileşimli içerik, kitlenizi olaya daha çok dahil eder, tıklamaları artırır ve ağınızı memnun etmek için sizlere daha fazla fırsat sunar.

Etkileşimli içerik, bir kullanıcının tıklayabileceği, yanıtlayabileceği veya üzerinde işlem yapabileceği her türlü içeriği kapsamaktadır. Bu tür içerikleri oluşturmak zaman alsada kullanıcılar açısından daha fazla kazanç sağlayabilir. Ayrıca kitlenizin ilgisini çekmek ve kitlenizi daha iyi tanımak için de kullanılacak en iyi yöntemlerden birisidir.

Düşünmenize yardımcı olmak için, göz önünde bulundurmanız gereken yedi etkileşimli içerik türünü aşağıda görebilirsiniz:

1. Testler / Anketler

Testler ve anketler etkileşimli içerik oluşturmak için en basit yoldur. Testler, eğlenceli olabilir hatta kitlenizin nerede olduklarının belirlenmesine yardımcı olabilir, bu da ürün veya hizmetinizi sunmanız için iyi bir fırsattır. Böylece kitlenizin zihnindekileri kolayca anlayabilir ve içeriğinizi ikiye katlayabilirsiniz.

Anketlerin ve testlerin bir diğer yararı da, takipçilerinizin  görüşlerinin önemsediğinin gösterilmesidir. Hayranlarla etkileşim kurmanın başka bir eğlenceli yolu ise alt yazılı fotoğraf çekmelerini istemektir.

Instagram Anket

Twitter, Facebook Sayfaları, Facebook grupları ve Instagram Hikayeleri yerleşik anketlere sahiptir. Her biri birkaç cevap seçeneği eklemenize olanak sağlar. (Facebook,fotoğraf ve GIF’i seçenek olarak eklemenize izin verir) ve anketin ne kadar sürdüğünü analiz etmenize imkan tanır.

Bir anketi gerçekleştirmek için istediğiniz ağda yerleşik bir araç yoksa, seçeneklerinizi her zaman kendi başlığınıza yazabilir ve kitlenizin ilgili mektubu kendi cevaplarıyla yorumlamasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizdeki açılış sayfalarında da anketleri oluşturabilirsiniz.

2. Yarışma / Çekilişler

Klasik, eski moda yarışmalar ve çekilişler de etkileşimli içeriğin harika örnekleridir. Aynı zamanda daha fazla etkileşim yaratmak için sağlam bir yol olabilir.

Artık Facebook’ta kullanıcıların yorum yapması, beğenmesi veya paylaşması, Instagram’da bir anket çalışması yapması, bir arkadaşınızı takip etmek/etiketlemek kadar veya kitlenizin bir soruyu yanıtlaması kadar kolay olabilir.

3. Çoklu Gönderiler

Çoktan seçmeli içerikler özellikle birden çok içerik gönderimine imkan sağlayan sosyal platformlarda etkili olabilir.

Her görüntü, kitlenizin seçim yapması için farklı bir seçenek olabilir. Bu yöntemi, sunmayı düşündüğünüz bir sonraki içeriği veya ürünü daha kolay bir şekilde seçebilmek için kullanabilirsiniz.

4. İnteraktif Bilgi Grafikleri

Whitepapers ve e-Kitaplar

Bunları oluşturmak diğer seçeneklere göre biraz daha maliyetlidir, ancak kitlenizin sizinle etkileşim kurması için gerçekten faydalı olabilir.

Etkileşimli Infographic’ler; açılış sayfaları, testler ve daha fazla pop-up’ları veya tıklamaları içerebilir. Kitlenizi belirli sektör veya ürün hakkında bilgilendirmek için harika bir araçtır.

Harekete geçirici mesajları, eğlenceli pop-up’ları içeren bir infografik veya e-Kitabın içine çok fazla bilgi toplayabilirsiniz. Bunları sosyal kanallarınızda tanıtmak için, bilgi grafiğinden snippet’ler çekebilir veya infografdaki verilerden faydalanabilir, yeni içerikler oluşturabilir siniz. Ayrıca trafiği gönderiye yönlendirmek için harekete geçirici  mesajlar kullanabilirsiniz.

e-kitap

5. Çalışma Kitapları ve Değerlendirmeler

Çalışma kitabınıza etkileşimli ögeler ekleyebilir, değerlendirme süreci içerebilir, ürününüze veya hizmetinize bağlı olarak bağımsız bir değerlendirme oluşturabilirsiniz. Değerlendirmenin nihai sonucunu kullanarak, kişiye özel bir çözüm (ürün veya hizmet) sunabilirsiniz.

6. Hesap Makineleri

Ürününüzü bir hesap makinesi ile  kullanarak ne kadar para kazandırabileceğini kitlenize gösterin.

Ölçülebilen herhangi bir bilgi, bir hesap makinesi için kullanılabilir ve kitlenizin daha büyük bir mesajla ilişkilendirmek için sayıları kullanmasına yardımcı olabilir.

7. Etkileşimli Videolar

etkileşimli içerik ile ilgili görsel sonucu
Etkileşimli Videolar

Etkileşimli videolar, herhangi bir içerik türüne en fazla erişimi gösteren ortamı kullanarak etkileşimli içeriği entegre etmenin bir başka yoludur.

Etkileşimli videolar, açılış sayfalarına yapılan tıklamaları, küçük sınavları veya görüntüleyenlerin tercihlerine göre belirli bölümleri oynatabilir. Bu tür videolar oluşturmanıza yardımcı olacak bazı  araçlar vardır.

Bunlar, etkileşimi artırmak için  içeriği kullanmanın yollarından yalnızca birkaçıdır  ve hepimizin bildiği gibi katılım, sosyal medya erişimini güvenceye almak için giderek daha önemli hale gelmektedir.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment