voxmedya.com

Dijital pazarlamada ihtiyaç duyulan 10 yetenek

Dijital pazarlamacı bir iletken gibidir. Yeni web paradigmalarının nüanslarını ve nasıl etkileştiklerini anlamak demektir. Bu, sosyal ve dijital kanalların her birinin birbiriyle nasıl etkileşime girdiği ve yarattığı sinerjiler hakkında bilgi sahibi olmakla ilgilidir.

 • İçerik pazarlamam, arama motoru optimizasyonumun oluşturulmasına nasıl yardımcı olur?
 • E-posta pazarlamasında hangi önceliği koymalıyım?

Facebook, Twitter veya Instagram taktikleri ne kadar farklı olmalı gibi sorular oldukça fazla ve karmaşıktır.

Ancak önce dijital pazarlama yöneticilerinin ve profesyonellerinin karşılaştığı bazı zorlukları ve için ihtiyaç duydukları becerilerin neler olduğuna daha yakından bakalım.

dijital pazarlama ile ilgili görsel sonucu

 

1. Veri analizi

Günümüzde analitik bilimci, teknoloji araçlarına ve platformlarına erişim ile pazarlama sanatını istila ediyor. Artık yaratıcı pazarlamacının yeni bir ortağa ihtiyacı var.

Pek çok dijital pazarlamacının yanında yeni bir takım üyesi, bir sayı adamı(veri analisti) olması gerekir. Ancak dijital bozulma o kadar hızlı gerçekleşti bu kişileri bulmak oldukça zorlaştı.

İyi veri analizinin gerekliliğine ve gücüne bir örnek, Teradata’nın International havayolu şirketi Qantas’ın Sadakat programına uyguladığı araçlarıdır.

10 milyon üye ve her yıl 800 milyon dolar ödül,
verileri iyi analiz ederek ve kazanılan iç görüler sayesinde optimizasyon yaparak, kârlılığı yılda 300 milyon $ ‘a çıkartabildi.

2. Ücretli sosyal medya reklamları

2016’da sosyal reklamlara harcanan 25 milyar dolar oldu ve Facebook bu pastanın çoğunluğunu kazandı. Facebook reklamı iyi sonuç vermiş olabilir. Peki, bir kavrayışa başlamak için ihtiyacınız olacak konular ve beceriler nelerdir?
 • Facebook’un analiz aracı “Facebook Insights” nasıl kullanılır?
 • “Power Editor” kullan
 • “Benzer bir kitle” kitlesi ile neler yapılabilir?
 • “Özel kitleler” in ayrıntılı hedeflemesi
 • OBGBM teklifi nedir ve nasıl yapılır?
 • Yaratıcı görseller nasıl denenir ve test edilir?
  ve bu daha buz dağının görünen kısmı bunlar gibi birçok yeteneğe ve bilgiye ihtiyaç duyulur.

3. E-posta pazarlaması

E-posta geçmişte basit bir kavramdı, bir pazarlama aracı olarak çoğu zaman göz ardı edilen bir güç oldu ama şimdi niş hedefleme, hemen çıkma, açık oranlar ve dönüşümleri analiz etme ile ilgileniyor.

New York Times tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre; veritabanında 6 milyondan fazla e-postaya sahip olmasına rağmen, uygun bir e-posta pazarlama platformuna sahip olmadıklarını ortaya koydu. E-posta listesinin diğer sistemlerinden manuel olarak çekilmesi gerekiyordu.

Sosyal medya araçları  marka bilinirliği açısından harikadır, ancak en sadık ve kararlı müşterileriniz ve savunucularınız e-posta ile yakın temas halinde kalmak isteyecektir. En iyi performans gösteren pazarlama kampanyaları ve satış sonuçları, e-posta listenizden gerçekleşir.

DİJİTAL PAZARLAMAYLA ilgili karikatürler ile ilgili görsel sonucu
dijital pazarlama

4. Arama motoru pazarlamacılığı

Burada denklemin iki kısmı vardır:

1-Organik kazanılan arama için içeriğinizi, web sitenizi ve blogunuzu optimize edin.
2-Google’ın AdWords’ünü kullanarak tıklamalar için ödeme yapın.

Ücretli arama motoru pazarlaması bazen “SEM” olarak adlandırılır.
Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yetki sahibi olmak zaman alır ve bu hızlı bir çözüm değildir. Ancak, bunu yapmayı ihmal etmeyin. Yıllar süren içerik oluşturma ve sürekli taktik faaliyetler alacak.

5. Teknoloji araçları ve platformları ile becerilerin geliştirilmesi

Pazarlamacının geçmişte yaptığı iş çoğu zaman reklam ajansını yönetmekle ilgiliydi. Fakat günümüzde teknolojiyi anlamak ve daha iyi bir şekilde kullanmak daha önemli hala gelmiştir.

teknolojik araçlar

Ücretsiz araçlar

Geniş bir serbest araç seti vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Hootsuite
 • TweetDeck
 • Canva
 • Tampon
 • Twitter analizi
 • Google analizi

Bunların çoğu, diğer özellikleri ve işlevleri ekleyen premium sürümler sunar.

Platformlar

Bu platformlar, pazarlama çalışmalarınızı ölçeklendirmenize olanak tanıyan dijital pazarlama, e-posta pazarlaması ve uzman sosyal medya pazarlama platformlarını içerir.

A) Dijital pazarlama platformları

Bunlardan biri, Teradata’nın Planlama ve Harcama Yöneticisi, İş Akışı & İşbirliği Yöneticisi ve Pazarlama Varlık Yöneticisi’ni içeren Pazarlama Operasyonları ürünüdür.

B) Posta pazarlama platformları

Yüzlerce platformdan sadece birkaçı;

 • Mail Chimp
 • AWeber
 • iContact

6. Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması hareketli bir parçadır ve karmaşık bir süreçtir. Otomasyon da dahil olmak üzere çalışmalarınızı güçlendirmenize olanak tanıyan çeşitli sosyal ağları ve sosyal medya pazarlama araçları daha etkin kullanılmalıdır.

Soruları hangileri üzerinde odaklanacağınız sorulmalı mı?  Ardından, reklam öğelerini ve bunların içeriğini tasarlamanız gerekir.

7. İçerik pazarlaması

İçerik, tüm pazarlama için temeldir. Resimlere, blog yazılarına, infographicslere, ücretsiz e-kitaplara ve listeye ihtiyacınız vardır.

İyi yapıldığında içerik pazarlamasının faydaları artırılmış etkileşim, gelişmiş SEO, potansiyel satışlar ve satışlardır.

8. Mobil pazarlama

Mobil çağı ve akıllı telefonların yükselişi birçok pazarlamacıyı hazırlıksız yakaladı. Birçok markanın mobil kullanıma hazır olmayan bir web sitesi vardı ve müşterilerin dışarıda kalırken sizinle etkileşimde bulunmasını kolaylaştıran uygulamaları yoktu. Ancak, günümüzde bu pazarlama becerisi hızlı şekilde öğrenildi ve markalar tüketiciye her an ulaşmayı başardı. Bu alandaki stratejik kararlar, başarıya ulaşmada önemli rol oynamaktadır.

sosyal medya

9. Viral pazarlama

Hızlı hareket etmek için içerik almak, Buzzfeeed, Upworthy ve ViralNova’nın yeni bir seviyeye çıktığı bir şey. Buna odaklanmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak ara sıra video, blog yazısı veya viral gitmek için kullanılan görselin marka bilinirliği perspektifinden faydalanmaya değer olduğu anlamına gelmez.

Bu yayıncıların bunu nasıl yaptığıyla ilgilenmeli ve bu taktiklerden bazılarını pazarlama kampanyalarınıza yöneltmelisiniz.

10. Görsel pazarlama

Pazarlamacıların çoğu, görseller kullanıyorsanız daha fazla etkileşim ve paylaşım alabileceğinizi bilir. Bu, Facebook’ta iyi anlaşılmıştır ve bir dizi çalışma, metin üzerinde görsel bir yazıyla %100′ e kadar daha fazla etkileşimin sürdüğünü göstermektedir.

Ama bu sadece Facebook’ta çalışan bir taktik değil aynı zamanda akışta görsel olarak izin veren Twitter ile Instagram  görüntülerinin kullanımında da oldukça etkilidir. Görsel pazarlama becerisinde usta olmaya değer.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment