voxmedya.com
AR

Facebook’un AR Çizim Aracı

Facebook’un mobil uygulaması, genişletilmiş gerçeklik (AR) çizim aracı ve Instagram’ın popüler Boomerang özelliği olan hikayeler için bazı geliştirmeler yaparak güncellendi.
Artırılmış Gerçeklik

Bu durum, Facebook’un hala kendi ağında hikayeler yaratmaya çalıştığı anlamına geliyor, ancak bu olayın  nihayetinde benzersiz bir durum var. AR aracı, Instagram’ın veya Snapchat’ın şu anda sunmadığı bir özelliktir.

Facebook Gets Instagram’s ‘Boomerang,’ and an AR Drawing Tool
AR Çizim

Instagram ve Snapchat, videoların üzerine çizim yapmanın yollarını sunuyor, ancak bu şekilde değil. Facebook’un AR çizim aracı, kullanıcıların kameranın hareket ettiği yere bakılmaksızın, odadaki yerlerini tutacak 3D çizimler oluşturmasına imkan tanır.


Facebook kullanıcıları, normal bir fotoğraf veya video çekerken olduğu gibi, kamera simgesine dokunarak bu özelliğe erişebilir. Kamera modunda iken, dalgalı çizgiler gibi görünen tepenin yanında bir simge olacaktır. Bu simgeye dokunup  çizmeye başlayabilirsiniz.

Facebook Kamerası Ürün Müdürü John Barnett, bunun bir dizi benzer güncellemenin ilk adımı olduğunu söylüyor:

İnsanların çektikleri fotoğrafların üstünde çizim yapmayı sevdiklerini görüyoruz; 3B çizim, insanların gerçekte dünyaya çizmelerini sağlamak için artırılmış gerçeklik kullanan yeni bir özelliktir. İnsanların en çok hangi tür fırça ve araç kullanacağını ve önümüzdeki aylarda daha fazla seçenek sunacağımızı anlatan çok sayıda UX araştırması yaptık. ”

Hareketli Çizim

3D AR çizimlerine ek olarak, Facebook hikayeleri artık Instagram’ın popüler Boomerang özelliği ile oluşturulabilir. Bir “bumerang”, sessiz 3 saniyelik bir döngü videosudur. Bu bakımdan uygulamada paylaşımlar küçük hareketli gifler gibi de görünmektedir.

Bu özellikler eklendiğinde, nihayet daha fazla Facebook kullanıcısı hikaye gönderiyor olacak mı? O halde şirket,  bu özellikleri geliştirecek ve vazgeçmeyecektir.

Selim Ensar Köksal

I wanted to share what I learned in the digital world with social media, technology and digital marketing blog entries I entered. Dealing with website and blog posts has opened up new horizons and doors for me. I am developing my SEO and Data-oriented digital marketing muscles.

I also work with Html, Css, Js projects to develop my developer muscles.

Add comment